Infrastrukturni kapaciteti, za solarne elektrane u Bosni i Hercegovini, su relativno nerazvijeni, zbog nedostatka materijalnih sredstava i neuređene zakonske regulative u ovoj oblasti. Kapaciteti, koje ova zemlja ima, su mnogobrojni i trenutno nedovoljno iskorišteni, a ukupna instalirana snaga solarnih elektrana u našoj zemlji u proteklom periodu, je veoma mala. Manji broj solarnih objekata, u privatnoj režiji, je vidljiv u poslednje vrijeme, gdje uz pomoć subvencija, raste potreba za ovim komercijalnim projektima.
Velika prepreka za donošenje zakonske regulative je podijeljeno tržište, Federacija BiH, Republika Srpska ,Brčko distrikt, nemaju jedinstveno i zajedničko tržište, za proizvodnju solarne energije. Nedostatak stručnog kadra, tehničke opreme, materijalnih sredstava i zakonska neusaglašenost između ova tri entiteta, dovodi proizvodnju solarne energije u čitavoj Bosni i Hercegovini, na jedan početni nivo.
Zbog kandidature, za članstvo u EU, Bosna i Hercegovina, je obavezna da uskladi, povećanje udjela, proizvodnje solarne energije u pogledu smanjenja, emisije CO2 u atmosferu. Smanjenje cijene solarnih panela i uvođenje nove tehnologije za pohranu energije, kao što su razne vrste baterija, moglo bi doći do minimalnog napretka u realizaciji solarnih projekata i većem korištenju solarne energije u Bosni i Hercegovini.
EU,pruža različite poticaje i korištenje fondova, kroz različite međunarodne inicijative, za zemlje zapadnog Balkana, kako bi podstakla, razvoj obnovljivih izvora energije. Usvajanjem, Zakona o energetici 2021 godine, u Bosni i Hercegovini, postavljeni su jasni ciljevi za korištenje energije Sunca i vjetra, kao i stabilan regulatorni okvir za investitore, što stvara novo povoljno okruženje, za proizvodnju solarne energije u Bosni i Hercegovini. Bogati izvori sunčeve svjetlosti, u našoj zemlji mogu se iskoristiti u izgradnju solarnih elektrana i malih krovnih solarnih sistema.U našoj zemlji su provedeni neki uspješni solarni projekti, kao što je solarna elektrana u Mostaru, snage od 1MW i solarni projekat od 36 MW na deponiji u Bratuncu.
Na osnovu svega navedenog, možemo reći da je solarna energija u Bosni i Hercegovini, jedan neiskorišten potencijal, koji bi mogao promjeniti, energetsku sliku, naše zemlje u nekoj bližoj budućnosti i donijeti značajne koristi za privredu naše zemlje, a pridonijeti globalnoj borbi protiv klimatskih promjena.